Ebru Ceylan Cannes Film Festivali’nin jürisi oldu

Dünyanın en prestijli sinema ödüllerinden olan Cannes Film Festivali’nin jürisi bu sabah Paris’te açıklandı. Jüride fotoğrafçı ve senarist Ebru Ceylan da yer alıyor. Bu yıl Barbie filminin yönetmeni Greta Gerwig’in jüri başkanı olacağı etkinlikte oyuncular Lily Gladstone ve Eva Green’in yanı sıra yönetmenler Nadine Labaki, Juan Antonio Bayona ve Kore-eda Hirokazu da yer aldı.

14 Mayıs salı günü başlayacak etkinlikte jüri aralarında Francis Ford Coppola’nın “Megalopolis”, David Cronenberg’in “The Shrouds”, Yorgos Lanthimos’un “Kinds of Kindness”, Jacques Audiard’ın “Emilia Perez”, Michel Hazanavicius’un “The Most Precious of Cargoes”, Paolo Sorrentino’nun “Parthenope”, Sean Baker’ın “Anora” ve Ali Abbasi’nin “The Apprentice” filmlerinin de bulunduğu Cannes Ana Yarışması’ndaki 22 filmi değerlendirecek.

Jüri, 25 Mayıs’taki kapanış töreninde, en iyi film için Altın Palmiye de dahil olmak üzere yarım düzineden fazla kategoride kazananları açıklayacak.

EBRU CEYLAN KİMDİR?

Fotoğrafçı ve senarist Ebru Ceylan, 26 Ocak 1976 yılında Ankara’da doğdu. 1992 yılında Afsad’da fotoğraf çalışmalarına başladı. Kişisel sergilerin yanı sıra çeşitli karma sergilere katıldı ve ödüller aldı. 2001 yılında Marmara Üniversitesi G.S.F Sinema Tv bölümünden mezun oldu. 1998 yılında ilk kısa metrajlı filmi KIYIDA’yı çekti. Bu filmle Cannes Film Festivali yarışmalı ana bölüme seçildi. Ve aynı filmle çeşitli ulusal ve uluslararası festivallere katılıp çeşitli ödüller aldı. 2001-2004 yıllarında Mimar Sinan Üniversitesi G.S.F Sinema- Tv bölümünde lisans üstü eğitimi gördü. Nuri Bilge Ceylan ile evli olan Ebru Ceylan, eşinin de çeşitli filmlerinde senarist, sanat yönetmeni ve oyuncu olarak görev aldı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir